pondělí 9. května 2016

Zpět v Taipei

Taipei 7.-8.5.
V Taipei jsme vrátili auto a poslední dva dny jsme strávili pomalý tempem. Vylezli jsme na kopec Sloní hora s výhledem na Taipei (už bylo zase oblačno, tak toho moc vidět nebylo), zkusili jsme čajový rituál v čajovně a jeli jsme kousek městem na kole. A ochutnali jsme knedlíčky v taiwanském michelinském fast foodu Din Tai Fung. 

Konfuciův chrám

101čka při soumraku

P.S. Teď už sedíme na letišti v Dubaji.

Východní pobřeží a Taroko


Cesta východním pobřeží 5.5.
Z jihu jsme se ve čtvrtek vypravili směrem k Taipei po východním pobřeží. Cestou byly moc pěkné výhledy z útesů, v Pacifiku jsme se i vykoupali. Z jihu na sever do Taipei je to cca 450 km.

Pacifik
NP Taroko 6.5.
Poslední den cesty autem jsme se na vychodním pobřeží zastavili v nejznámějším národnímparku Taiwanu Taroko. Jeho součástí je 20 km dlouhá soutěska s řekou a mramorovými stěnami.

Taroko



středa 4. května 2016

Kenting

V pondělí večer jsme přejeli z hor na jižní špičku ostrova do NP Kenting. Je to už daleko od hor, takže se tu nedrží mraky a při naší třídenní zastávce si tu užíváme sluníčka. V Kentingu je teplo (nyní 30) a dá se tu celoročně koupat. Nikdo se tu ale nekoupe.  Byli jsme na pláži před hotelem jediní v moři. Asiati na pláž přijdou a moře si vyfotí jako další atrakcí na jejich cestě ostrovem. Asi je to tím, že se moře boji, neumějí plavat.

Tak dnes ráno nám plavčík na městské pláži zakázal plavat v moři. Prý pro nás to sice není nebezpečné,  protože umíme plavat, ale dáváme špatný příklad Číňanům :)

Pohled na moře z hotelu

Městská pláž v Kentingu

Nepřístupná pláž kvůli chráněným krabům

Maják na nejjižnější části Taiwanu




úterý 3. května 2016

Národní parky ve vnitrozemí

Rezervace Hehuanshan
Ve čtvrtek jsme si půjčili auto a vyrazili na devítidenní cestu Taiwanem. Ve středu ostrova jsou vysoké hory s několika národními parky.Turisti jsou tu pouze asiati  (Taiwanci, Číňani, Japonci, Malajci), za několik dní jsme  neasiatů potkali jenom pár. Autem se tu jezdit dá, není to takový šrumec jako v JV Asii a Taiwanci jezdí klidně. Silnice jsou v lepším stavu než u nás. V půjčovně nám do GPS nandali v čínštině body cesty, bez toho by se nedalo orientovat. Dojeli jsme do farmářské vesnice Cingjing, začátku k horské silnici na sedlo Hehuanshan, silnice vede ve výšce 3000 m. V pátek,  kdy jsme se tam vydali, mělo být úplné slunečno, ty vysoké hory si ale držely mraky, nahoře bylo 5,5 stupně a foukal silný vítr. Vyšli jsme ze sedla ve výšce asi 3100 krátký výstup na dva vrcholy (Shimenshan 3237 a Hehuanjianshan 3217), na delší trek byla velká zima.

Vesnice Cingjing

Hehuanshan



Sun Moon Lake
V sobotu jsme jeli na kole 30 km kolem Jezera Slunce a Měsíce. Je to CHKO ve výšce 760 m. Už jsme si zvykli na to, že bude celou dobu pobytu zataženo a máme štěstí,  že neprší.


Čínský oběd u Sun Moon Lake

NP Yushan
V neděli jsme byli v NP Yushan, v sedle Tataka. 30 hor tu převyšuje 3000 m, nejvyšší Nefritová hora má 3952. Podniká se na ní dvoudenní výstup. My jsme chodili v okolí začátku tohoto vstupu.  Ze sedla 2600 jsme vystoupili na horu Linjgih 2854m. Místo hřebenu jsme viděli jen mraky... ale i tak byla cesta moc hezká. Cestou zpátky do hotelu v oblasti Alishan jsme si chtěli na jedné čajové farmě koupit vysokohorský čaj oolong, který  je prý velmi kvalitní. Majitelé byli hrozně milí, předvedli nám přípravu čaje a ukázali nám i jak čaj vyrábějí.
NP Yushan

Horský porost z bambusů

Vysokohorské opice ve výšce 2600 m


Čajové pole

Caj se suší...

...fermentuje

...a peče, aby se stočil do kuliček.

CHKO Alishan
Alishan je lesní rezervace ve výšce 2000 m, cedry jsou tu obrovské, některé 1-2 tisíce let staré. Vede sem úzkokolejka,  turistické stezky tu otevřeli už Japonci před 90 lety. Teď sem jezdí plné autobusy Číňanů, už je to turistická atrakce a dopoledne se tu nedá skoro hnout. Když ale autobusy odpoledne odjedou, tak je tu hezky.

Alishan



Kvetou tu kaly

Prodavači ve stánku jsou původní obyvatelé ostrova- formózani

čtvrtek 28. dubna 2016

NP Yangmingshan

Výstup na Mt.Qixing 27.4. 
Taipei má výhodu,  protože má národní park blízko, do Yangmingshanu jezdí MHD. Pohoří je sopečného původu a je posttektonicky aktivní (bublá a čmoudí to tam, je cítit síra). Vybírali jsme si podle předpovědi den, kdy by mohlo být polojasno. Bylo, ale jen po cestě busem,  pak přicházely mraky a když jsme dostoupali na vrchol Mt.Qixing (1120 m, nejvyšší hora pohoří), tak nebylo vidět skoro na krok. Mělo to jednu výhodu  - na čtyřhodinovém treku jsme potkali jen pár lidí.
To, že leží Taiwan v tektonické oblasti, jsme mírně pocítili i večer v hotelu - zahoupali jsme se trochu. 100 km jižně pod Taipei byla včera série malých otřesů,  ten který jsme cítili i v Taipei, byl o síle 5,6. Prý takovéto mírné otřesy tu jsou normální.


Pohled na protější horu, když bylo ve spodní části výstupu něco vidět

Turistická stezka ve spodní části vedla bambusovým hájem

Taiwanci mají oblibu v úhledných frontách, při čekání nedělají chumly. Při cestě zpět z výletu jsme vyfotili, jak se řadí v metru. Mají na zemi koridory pro dvojstupy. Jednou nás dokonce upozornili u bankomatu, že jsme špatně zařazeni.



úterý 26. dubna 2016

Taipei a okolí

Taipei a okolí 24.-26.4.
V neděli jsme přeletěli na Taiwan. Oproti Číně je to tu určitě rozvinutější a civilizovanější. Jsou tu znát i vlivy z doby kolonizace Japonskem a blízkost zemí JV Asie.
Včera jsme chodili po Taipei, dnes jsme už vyjeli na výlet do bývalé hornické vesnice Jiufen v kopcích u moře (za Japonců se tam těžilo zlato, teď je to turistická atrakce). Je tu 28, oblačno,  zatím nám naštěstí nepršelo (a nesněžilo :-).
Jídlo tak vynikající jako v JV Asii tu tedy bohužel není ;(
Chrám Bao'an z roku 1760


Národní palácové muzeum (jadeit, porcelán, kaligrafie,..)

Dali jsme si grilovanou chobotnici na nočním trhu

Jiufen a Jinguang

Stará ulička v Jiufenu plná čínských turistů

Stavby na fotce nejsou domy, ale hřbitov

Rýžové palačinky se strouhanými ořechy a zmrzlinou

pátek 22. dubna 2016

Hong Kong





Hong Kong
 Na 3 dny, do neděle, jsme se zastavili v Hong Kongu. Je to moderní asijské město podobné Singapuru, jen je čínštější. Je ale malebnější vzhledem k ostrovům se strmými zelenými kopci. Málokdy je tu jasno, často prší a je mlha. Dnes bylo konstantních 24 stupňů a dokonce 2 hodiny svítilo sluníčko.




Pohled na Hong Kong z Victoria peak



O dvě hodiny později. ..




Na večeři jsme byli ve fastfoodu s michelinskou hvězdou Tim Ho Wan.  Specializují se na knedlíčky dim sum. Večeře pro 2 i s čajem za 320 Kč :)

Pečené knedlíčky s BBQ
 
Knedlíčky vařené v páře s krevetami


Prostor se vyuźívá do výšky, a to včetně tramvají

Hong Kong skyline večer


Jižní Město v jednom paneláku

Sedící budha na ostrove Lantau, v mraku

Cesta moudrosti

Wonton polévka s knedlíčky - typické místní jídlo